عده

وبسایت موسسه حقوقی قدوسی در این صفحه از سایت مطالبی درباره عده برای شما عزیزان و بازدیدکنندگان محترم تهیه کرده است تا با مطالعه آن بتوانید اطلاعاتی را در مورد عده جمع آوری نمایید و با این موضوع آشنا شوید.در ادامه میتوانید این مطلب را ملاحظه نمایید.

تعریف عده:

عده يا زمان شرعي انتظار زن پس از طلاق يا وفات شوهر براي ازدواج مجدد، از معدود نمونه‌هايي است كه در قرآن كريم نيز به برخي از آن اشاره شده است. درباره عده در قانون مدني نيز به تفصيل بحث شده است.

عده وفات
یعنی مدتی که زن بعد از مرگ شوهر باید برای اختیار شوهر دیگر صبر کند، اصولا چهار ماه و ده روز است.

ماده ۱۱۵۴ قانون مدنی در این باره می‌گوید: «عده وفات چه در دايم چه در منطق در هر حال چهارماه و ده روز است، مگر اینکه زن حامله باشد که در این صورت عده وفات تا موقع وضع حمل است، مشروط بر اینکه فاصله بین فوت شوهر و وضع حمل از چهار ماه و ده روز بیشتر باشد و الا مدت همان چهار ماه و ده روز خواهد بود.

عده طلاق و اقسام آن
۱- عدۀ زن آبستن:

عده زن آبستن، طبق ماده ۱۱۵۳ قانون مدنی، تا وضع حمل است.

۲- عده زن غیر آبستن:

برابر ماده ۱۱۵۱ قانون مدنی، عده طلاق زن غیر آبستن سه طهر است. طهر در لغت پاک شدن را گویند و در اصطلاح حقوقی عبارت است از پاکی زن از عادت زنانگی و نیز مدتی که بین دو عادت زنانگی قرار گیرد.

۳- زنانی که عده طلاق ندارند:

«زنی که بین او و شوهر خود نزدیکی واقع نشده و همچنین یائسه نه عده طلاق دارد و نه عده فسخ نکاح، ولی عده وفات در هر مورد باید رعایت شود (ماده ۱۱۵۵۹ مقصود از زن یائسه زنی است که به سن یأس رسیده باشد یعنی سنی که دیگر امید باردار شدن ندارد.)

اقسام عده:

  1. عده طلاق و فسخ نکاح دائم:

بر اساس ماده ۱۱۵۱، (عده طلاق و عده فسخ نکاح سه طهر است، مگر این که زن با اقتضای سن عادت زنانگی نبیند که در این صورت عده او سه ماه است.)

در طلاق باین عده وجود ندارد اما در طلاق رجعی، زن باید تا سه طهر (پاکی از عادت) بعد از طلاق منتظر بماند و با مرد دیگری ازدواج نکند. برای این که نگه داشتن عده لازم شود، باید در زمان ازدواج میان زن و مرد نزدیکی اتفاق افتاده باشد.

– بر اساس عرف زنی که به سن ۵۰ سال رسیده یائسه است. و اگر زنی ادعا می کند که قبل از ۵۰ سالگی یائسه شده است باید این امر را ثابت نماید.

– اگر در زمان عده، زن عادت نبیند باید به جای یک طهر، یک ماه عده نگه دارد. زنی که بعد از طلاق یائسه می شود هم همین شرایط را دارد.

– در محاسبه عده، طهر نخست هم حساب می شود. هرچند مدتی از آن گذشته باشد.

– عده زن حامل در طلاق و فسخ نکاح و یا بذل و انقضای مدت، تا زمان وضع حمل است. بر اساس ماده ۱۱۵۳ قانون مدنی، (عده طلاق و فسخ نکاحو بذل مدت و انقضای آن در مورد زن حامله تا وضع حمل است.) باید در نظر داشت که در صورت سقط هم مانند وضع حمل رفتار می شود.

– شروع زمان عده از تاریخ اجرای صیغه طلاق است. چه زن نسبت به آن تاریخ آگاه باشد چه نباشد.

  1. عده بذل یا انقضاء مدت در نکاح موقت یا فسخ نکاح موقت:

در این حالت، عده دو طهر است. این مورد در ماده ۱۱۵۲ قانون مدنی پیش بینی شده است. بر اساس این ماده؛ (عده طلاق و فسخ نكاح و بذل مدت و انقضاي آن در مورد نكاح منقطع در غير حامل دو طهر است مگر اين كه زن با اقتضاي سن عادت زنانگي نبيند كه در اين صورت ۴۵ روز است.)

  1. عده نزدیکی به شبهه:

در این حالت، عده مانند عده طلاق است. بر اساس ماده ۱۱۵۷ قانون مدنی، (زني كه به شبهه با كسي نزديكي كند بايد عده طلاق نگاه دارد.)

– اگر زن شوهرداری با دیگری به شبهه نزدیکی کند، باید عده را نگه دارد و از نزدیکی با شوهر پرهیز کند.

– بر اساس نظر دکتر کاتوزیان، در فرضی که نگاهداری دو عده طلاق یا وفات و وطی به شبهه بر زنی واجب می شود، تداخل آن دو مجاز است و ضرورتی ندارد که زن دو عده پیاپی و جداگانه نگاه دارد.

  1. عده وفات:

عده وفات چهار ماه و ده روز است. عده وفات در ماده ۱۱۵۴ قانون مدنی مطرح شده است: (عده وفات چه در دائم چه در منقطع در هر حال چهار ماه و ده روز است ، مگر اینکه زن حامل باشد که در این صورت عده وفات تا موقع وضع حمل است، مشروط بر این که فاصله بین فوت شوهر و وضع حمل از چهار ماه و ده روز بیشتر باشد والا مدت عده همان چهار ماه و ده روز خواهد بود.)

– تاریخ شروع عده وفات، فوت شوهر می باشد.

– عده برای زنی که شوهر او غایب مفقوالاثر بوده و با حکم دادگاه طلاق می گیرد، همان عده وفات است. و زن باید از تاریخ طلاق، عده نگه دارد. این مورد در ماده ۱۱۵۶ قانون مدنی پیش بینی شده است: (زنی که شوهر او غایب مفقودالاثر بوده و حاکم او را طلاق داده باشد باید از تاریخ طلاق عده وفات نگاه دارد.)

زنانی که عده ندارند:

  1. دختری که قبل از نه سالگی ازدواج می کند و قبل از نه سالگی هم جدا می شود، چه شوهر با او نزدیکی کرده باشد و چه نکرده باشد، عده ندارد.
  2. در حالتی که بعد از ازدواج، بدون این که نزدیکی انجام شود، طلاق واقع شود.
  3. زنی که یائسه شود.
درباره ما

وکلای مجرب و پایه یک گروه قدوسی متخصص در پرونده های طلاق توافقی فوری, طلاق از طرف زوج, طلاق به درخواست زوجه, مطالبه مهريه, توقيف اموال, تقسيط مهريه, تمکين, اثبات نسب, اثبات زوجيت, مطالبه نفقه زوجه, مطالبه نفقه فرزندان و فسخ نکاح می باشند . در صورت تمایل به اخذ مشاوره یا اعطای وکالت هموطنان مقیم تهران و همچنین ایرانیان مقیم خارج از کشور از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در سایت با ما تماس حاصل نمایید


وکالت عام،وکیل مع الواسطه، وکیل حمایتی، وکالت خاص، وکیل پایه یک دادگستری، وکیل خانم، وکالت تسخیری، وکیل خانواده، وکالت معاضدتی، وکیل مدنی، وکیل انتخابی، وکالت، وکیل سازمانی
اپلیکیشن موسسه حقوقی قدوسی را از لینک زیر دریافت نمایید
راه های ارتباطی

place شهرک غرب - بلوار فرحزادی - نرسیده به میدان کتاب - نبش گلستان سوم - مجتمع افق - پلاک 95 - طبقه سوم - واحد 15 موسسه حقوقی قدوسی

LinkedIn


وکالت و وکیل قدوسی وکالت و وکیل  قدوسی
 وکالت و وکیل، مجموعه اسمارت کرونا طراحی سایت و سئو توسط اسمارت کرونا